Kategorie

DPD

Zlokalizuj przesyłkę:

 

Kontakt z 4SHOOTER

Poniedz.:       12:00 - 19:00
Wtorek:          11:00 - 19:00
Środa:            11:00 - 19:00
Czwartek:       11:00 - 19:00
Piątki:            11:00 - 17:00
Sobota:            info / www
 
Sklep Stacjonarny
Tel.  +48 22 855-4485
Fax. +48 22 855-4490
 
e-mail:
 
 
 

STRZAŁ.pl MAGAZYN O BRONI nr. 3 (1/2017)

STRZAŁ.pl-MAGAZYN-O-BRONI-NR.3-(1/2017)
Producent: STRZAŁ.pl
Dostępność:
szt.
14,99 zł

STRZAŁ.pl MAGAZYN O BRONI nr. 3 (1/2017)

 

Szanowni Czytelnicy,

Zapraszamy do lektury styczniowego numeru miesięcznika STRZAŁ.pl – z odświeżonym logotypem i nowym motto redakcji: „za wolnością”. To wyimek z paremii prawniczej In dubio pro libertate – czyli „W razie wątpliwości (należy orzekać) na korzyść wolności”. Jest to mniej znana z pary sentencji „In dubio…”, bardziej popularna jest In dubio pro reo – czyli że „W razie wątpliwości (należy orzekać) na korzyść oskarżonego”. Obie paremie są jednakowo ważne, a w kontekście klimatów „strzałowych” bliższa ciału wydaje się właśnie ta pierwsza: w razie wątpliwości za wolnością, czyli przeciwko ograniczeniom.

Zasada takiej wykładni prawa nakazuje interpretować ograniczenia prawa ścieśniająco oraz podkreśla ochronę praw słabszych. Na przykład w postępowaniu administracyjnym stroną ewidentnie słabszą są obywatele, stąd wszelkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na ich korzyść, a nie na korzyść organu władzy. Bardzo chcielibyśmy, żeby ta zasada była powszechnie stosowana, i będziemy przypominać o niej każdą okładką naszego czasopisma.

Koniec roku był naznaczony kolejną sejmową awanturą pomiędzy partią rządzącą a opozycją totalną. Racja – podobnie jak prawda – nie leży zwykle po żadnej ze stron, ani nie leży pośrodku, tylko tam, gdzie leży. Nie chcemy komentować politycznych sporów, niech każdy sam wedle swojego sumienia i rozumu oceni sytuację. Niestety, momentami ociera się ona już o groteskę. Posłowie – zamiast nowelizacją ustawy łowieckiej czy zmianą ustawy o broni i amunicji – zajmują się trzeciorzędnymi przepychankami o podłożu ambicjonalnym. Miejmy nadzieję, że przyjdzie jednak opamiętanie i w Sejmie nie dojdzie do rękoczynów.

Jest to szczególnie ważne w kontekście prac nad nowelizacja unijnej dyrektywy o dostępie i posiadaniu broni palnej, które idą w bardzo niepokojącym kierunku – piszemy o tym szerzej w numerze. Oczekujemy od naszych posłów i senatorów zdecydowanej i konsekwentnej postawy, zgodnej z tą wyrażoną już wcześniej na temat projektu Komisji Europejskiej, i uczynienia wszystkiego, żeby nie dopuścić do rozbrojenia Polaków.

A żeby nie kończyć pierwszego tegorocznego wstępniaka zbyt przygnębiająco, poniżej rozwiązanie konkursu z poprzedniego, świątecznego numeru naszego pisma:
A – 3 // Webley & Scott Mk I – Webley Mk VI
B – 2 // Taurus PT 247 G2 – Taurus Judge Public Defender
C – 5 // Colt Gold Cup National Match Series 80 Mk IV – Colt Python
D – 1 // Smith & Wesson Model 910 – Smith & Wesson Model 19
E – 4 // Astra A800 Condor – Astra Terminator
Na konkurs nadeszło wiele odpowiedzi, w zdecydowanej większości poprawnych. Redakcyjna sierotka Marysia wylosowała kilkunastu szczęśliwców, którym wysłaliśmy nagrody książkowe.

I tradycyjnie – bądźcie Państwo z nami!

Jarosław Lewandowski
redaktor naczelny